Poděkování za dárky - Krabice od bot 2019

11. února 2020

Vánoce v KRABICI OD BOT

NZDM Kruháč se již skoro tradičně účastnilo akce KRABICE OD BOT. V loňském roce se dokonce stalo oficiálním sběrným místem. Co je vlastně ta KRABICE OD BOT a k čemu slouží?

Poděkování za dárky - Krabice od bot 2019
11. února 2020 - Poděkování za dárky - Krabice od bot 2019

Krabice od bot je předvánoční akce, která má potěšit děti z hůře situovaných rodin žijících ve špatných socioekonomických podmínkách v České Republice (i když v roce 2018 se dárky vezli i na Slovensko :). Původní ideou bylo, že děti, které mají dostatek, darují „radost“ dětem, kterým se v určitých oblastech nedostává. Vyberou a zabalí dárek, který by jim samotným udělal radost, a darují ho některému z dětí, které běžně doma dárky nedostává z různých důvodů. Dárek by měl být zabalen do krabice velikosti krabice od bot. A tady se nejspíše vzal i název celé akce. Krabice by měly býti přibližně stejně veliké, aby každý byl obdarován podobným kvantem dárků, i když toto kritérium je, přiznávám se, trochu diskutabilní. :) Věci by neměly být nijak staré, opotřebované, poničené, křehké či nebezpečné, prostě takové, jako by udělaly radost Vám, když jste byli děti či Vašim dětem. Dětem pomáhají zabalit dárek rodiče či děti balí dárky společně ve školách se svými učiteli. Ano, do akce se často zapojují i školy a školky se svými žáky a studenty.

Tato Diakonická akce v roce 2019 proběhla již po osmé, ale nikoliv v našem středisku. Diakonie ČCE – středisko Jablonec nad Nisou se do akce poprvé zapojila v roce 2017, kdy se dárky pro uživatele NZDM Kruháč přivážely ze sběrného místa v Praze. V roce 2018 bylo již naše středisko oficiálním sběrným místem, kdy celou akci zaštiťovalo a bravurně organizovalo vedení střediska.  V roce 2019 se tato milá povinnost delegovala na pracovníky NZDM, kteří měli tu čest sbírku organizovat.

Oficiální sbírka u nás ve středisku probíhala v termínu od 25. listopadu do 5. prosince 2019, kdy jsme vybírali pondělí až čtvrtek od 13:00 do 18:00. Ale dárky jsme reálně přijímali i v jiných časech až do 18. prosince 2019.

A komu letos udělaly dárky z našeho sběrného místa radost? Sbíralo se pro 7 sociálních služeb v Libereckém kraji (organizace Diakonie ČCE – středisko v Jablonci nad Nisou – NZDM Kruháč, Padák & Cajk, SAS; Magistrát města Jablonec nad Nisou – veřejné opatrovnictví, organizace Maják o. p. s.- NZDM Voraz, SAS Korálek).

Kolik se letos vybralo dárků? Dárků bylo opravdu požehnaně, zejména pro dívky, tam se podařil počet dárků převýšit poptávku. Pro chlapce tato čísla již nebyla tolik lichotivá, některé dárky se dovezly ze sběrných míst v Praze, zbytek zůstal nedostatkovým zbožím. Dalo by se očekávat, že jedinou problémovou kategorií byli chlapci 15 – 17 let, ale nebylo tomu zdaleka jen tak. Pro chlapce ve věku 11 – 14 let se podařilo deficit doplnit dodávkou dárků z centrálního skladu, takže obávaná pohroma se nekonala a všichni dostali dárek, který jim udělal radost.

Jak se dárky dětem rozdávaly? V NZDM Kruháč se ve středu 18. prosince 2019 konala besídka pro uživatele. Ten den byl opravdu slavnostní a sešel se na klubu rekordní počet uživatelů kolem 120! K dispozici bylo cukroví a horké kakao. Pro nejmladší uživatele byl přichystány hry a vánoční dílničky, kdy si každý mohl vyrobit vánoční přáníčko, andělíčky či vymodelovat vánoční ozdoby. Pro starší byl nachystán program v klubové hudební zkušebně, kde probíhalo rapové, taneční a pěvecké vystoupení uživatelů klubu. Každý si přišel na své. A každý dárek udělal někomu radost a našel si svého příjemce.

Závěrem a nikoliv jen na závěr bychom chtěli všem dárcům poděkovat! Dárky udělaly radost více jak pěti stům dětí a mladých lidí (350-ti v Jablonci nad Nisou, 50-ti ve Frýdlantu a 115 v Novém Městě pod Smrkem). I pro někoho malý dárek dokáže druhého udělat šťastným! DĚKUJEME!

Mgr. Šárka Portyšová, vedoucí NZDM Kruháč