KRUHÁČSKÝ ŽURNÁL III/2017: Kruháč září i v září

19. dubna 2018

Po nabitém létě přichází doba útlumu a hájení. Ne, že by pracovníci a uživatelé Kruháče lenili, ale věnovali se spíše klubovým aktivitám a motivováním k pravidelnému chození do školy. Pracovnice Andy s příchodem září opustila pracovní pozici a znovu usedla do školních lavic, ale stále zůstává s klubem ve spojení jako lektorka doučování. Za Andreu nastoupila Andrea, že by žádná změna? Změna přeci – nová Andrea si nechá říkat Aďa a hned u dveří všechny seznamuje, že na Andreu nepočúvá, Aďa je ze Slovenska a je to prostě Aďa. :).

KRUHÁČSKÝ ŽURNÁL III/2017: Kruháč září i v září
19. dubna 2018 - KRUHÁČSKÝ ŽURNÁL III/2017: Kruháč září i v září

Září… Po letních venkovních akcích jsme se vrátili k tradičním klubovým aktivitám. Malování, kreslení, filmové kluby (Mimi šéf na Klubu 1), preventivní prezentace na téma PRVNÍ POMOC a samozřejmě ženy „patří“ ke sporáku: Kulinářské zážitky si užívali z podzimních plodů zahrady všichni napříč kluby – švestková buchta, jablečná buchta či langoše.

IMG_4271   IMG_4274   IMG_4276

První polovina října je věnována zejména preventivním tématům – prezentace na téma nechtěné těhotenství a filmový klub pro starší uživatele, na který byl vybrán tématický film Mallory od dokumentaristky Heleny Třeštíkové. Mallory řeší podobná témata, s kterými se často naši uživatelé setkávají v reálném životě – drogy, nechtěné těhotenství, složité partnerské vztahy, obtížné hledání bydlení a práce. Mallory je bojovnicí, se kterou se život nemazlí, ale neztrácí naději a elán. Snad jsme si všichni z tohoto inspirativního dokumentu odnesli poučení, že ani po delších nezdarech se nemáme přestat snažit o řešení nepříznivé životní situace. Mallory často bojovala hlavně sama, pro uživatele tu jsou ochotní pracovníci Kruháče, aby pomohli s nástrahami a útrapami životních cest.

IMG_4276   IMG_4372   IMG_4374

Konec října byl pro uživatele spíše oddechový, nikoliv však pro pracovníky, ti si přichystali pro všechny věkové kategorie nabitý program. Pro nejmladší tu byla Halloweenská party. A letos to bylo vážně něco. Aďa, Šárka, praktikantka Klára & uživatelka Bára připravili pro uživatele KLUBU 1 puncovanou čertovinu. Každého, kdo na klubu splnil všech sedm náročných úkolů, čekala stezka odvahy do kruháčského sklepa. Tedy, ne že by se tam někomu chtělo. Nejútulnější místo by to nebylo, ani kdybychom tam toho deštivého odpoledne neměli otevřenou bránu pekelnou.

IMG_4942

A bylo uživatelské kreativitě a vlastním iniciativě učiněno za dost, aktivní uživatelé klubu 3 si připravil noční RPG pro uživatele z klubů 2 & 3. Níže komentář vrchního vedoucího Pavla: „Dobře oni! Ve čtvrtek večer, o podzimních prázdninách, se na klubu jako obvykle hrálo RPG. Něco bylo ale jinak, obvyklý game-master se doma zotavoval z návštěvy u zubního lékaře. Kluci to zvládli sami, a to přesto, že situaci komplikovala Šárka. Bravo!
Na fotkách si můžete prohlédnout, jak všichni vypadali ráno.“ Za fotodokumentaci samozřejmě vděčíme pracovníku Pavlovi. Noc na klubu to byla vskutku parádní!

IMG_4982

Další zdařilá akce na sebe nenechala čekat, tentokrát jsme vyjeli za hranice Jablonce, do dalekého Liberce. :) Kucí z Kruháče excelovali na ZA-KLEC-FESTu v libereckém nízkoprahovém klubu V KLECI. Jako první (a i jako poslední) vystupoval MAD DICE, hiphopovou akci rozhýbali v rytmu funky a čardášů ROMENS JABLONEC.
Šárka tleskala tak, že má měla na dlaních puchýře ještě pěkných pár dní. Pavel netleskal jen proto, že to celé fotil a nechtěl si rozbít zrcadlovku… Šárka ale nebyla rozhodně sama. Publikum šílelo.

IMG_5012   IMG_5024   IMG_5038

V listopadu, stejně jako i v ostatních měsících roku řešíme pilně, s nasazením nám vlastním, uživatelské záležitosti, pomáháme s rozličnými problémy, doučuje se, probíhá sociální práce, často jak na běžícím pásu, protože pravidelná návštěvnost stoupá. Běžně jsme na klubu přivítali 40 uživatelů denně. Aby pracovníci nezačali doutnat či dokonce hořet, připravují pro uživatele RPG. Říkáte si, nehrají RPG spíše blázni? Kdybychom chtěli dokázat opak, určitě by nemohly být zveřejněny s tímto článkem i fotky. Jelikož je nám ale jedno, co si lidé myslí o tom, že bojujeme nejen s administrativou, ale i s barbarskými bojovníky, nazghúly a podobnou havětí, touláme se po imaginárních krajinách, řešíme zapeklité magické problémy a děláme ostudu dokonce i v říši fantasie, rádi se podělíme i s Vámi o dokumentární materiál.

gurps-1   gurps-2   gurps-3

Závěrem měsíce se Romens Jablonec za podpory Kruháče a bratrského klubu Padák zúčastnili charitativní akce libereckého Fokusu – NOC VENKU v klubu Woko. Pracovníci Pepa s Míšou a uživateli Padáku přišli podporovat Romens Jablonec, kteří vskutku brilantně reprezentovali Kruháč. Všichni se náramně bavili; i pracovnice Šárka, která si odskočila z dovolené z domovského Jičína do Jablonce. A nezbývá než dodat – HOŠI (z Romens Jablonec), DĚKUJEM‘!

To be continued. Co nás čeká příště? Advent na Kruháči, Mikuláš, ztratil plášť a Mikuláška sukni, Vánoční besídka a uživatelé uživatelům. Plno akce a nasazení. :)

Podpořte naši práci