KRUHÁČSKÝ ŽURNÁL II/2018: Doba hájení

27. listopadu 2018

Léto na Kruháči bylo již podeváté k neuvěření. Venku rozhodně letně, ani v Jablonci ani kapka, vedro k zalknutí. Níže si můžete přečíst, jak jsme osvěžovali mysl i tělo.

KRUHÁČSKÝ ŽURNÁL II/2018: Doba hájení
27. listopadu 2018 - KRUHÁČSKÝ ŽURNÁL II/2018: Doba hájení

S přibývající délkou doby denního světla začíná pro mnohé uživatele doba hájení, volna a lenošení. Ve škole je vše zařízené, pohroma nehrozí a teď zbývá jen si těch posledních pár horkých dní ve škole odsedět. Pro ty méně šťastné pomalu končí období, kdy se školními známkami lze ještě něco udělat a narychlo odvrátit katastrofu. Pak jsou tu tací, pro které je letní čas možností k nabytí potřebných vědomostí k zdárnému splnění komisionálních zkoušek či reparátů. Dále pak tu je skupina, nejen pracovníků klubu, kteří již jsou v pracovním procesu, pro než léto skýtá dobu dovolených.

Tuto dobu jsme pojali ryze netradičně, tedy spíše velmi tradičně a to tím, že jsme se chtěli zařídit dle antického ideálu kalokagathia, kultivovat nejen duši, ale i tělo. Pracovníci pravidelně vyráželi do terénu setkávat se s uživateli a nabízet pomoc a podporu při řešení nepříznivé životní situace v místě, kde jsou uživatelé doma - v ulicích Jablonce. Nejenže pracovníci vycházeli sami do ulic za uživateli, také často vyráželi uživatelé vedení pracovníky na akce, a že jich letos bylo opravdu přehnaně. Přednášky, výlety, tancování, posilovna, exkurze, horolezecká stěna, lodě, koloběžky, příroda, památky, hory, volejbal, zápasy ve fotbale, herní odpoledne na hřišti či oddychové stolní hry, stolní tenis či stolní fotbálek a také nespoutaná tvůrčí nálada na klubu. A že se jely pecky!

IMG_8325

V červnu až září tým pracovníků posílila stará známá tvář lektorka Andy, nejprve si plnila své školní povinnosti v rámci praxe a následně navázala letní brigádou. Patří jí veliké díky, v měsíci červenci a srpnu pravidelně a neúnavně vedla uživatele a kultivovala je v umění moderního tance. Vrcholem pravidelného dvou měsíčního snažení bylo natočení klipu. Klipu, který si uživatelé s Andy sami secvičili, sami natočili, sami zrežírovali a sami sestříhali. Velký kus práce předvedla zejména pracovnice Andy, která celý tento podnik dotáhla do zdárného konce. Uživatelé společný klip publikovali na YouTube, aby se mohli pochlubit svým přátelům a známým. DOBŘE ONI! Za nás mají palec nahoru!

V rámci preventivní aktivit se mladší uživatele seznamovali s důležitostí, funkcí a náplní práce záchranných složek, ať již to byli soukromé exkurze a přednášky pro Kruháč, tak i veřejného dne Integrovaného záchranného systému v Jablonci nad Nisou. V měsíci červnu měli Kruháčovci na pilno. Pracovnice Péťa domluvila exkurzi na policejní stanici, která byla první v pořadí seriálu. Tímto patří velké díky panu npor. Šípkovi, který se ujal zástupu dobrovolníků o zatčení. Pracovníci Péťa+ Pája+ Andy a Aďa vyrazili s hrstkou statečných vstříc policejní stanici. Zážitek obrovský, pánové policisté ochotní a teď budeme doufat, že to byl pro uživatele poslední kontakt s policií v životě! 

IMG_7631    IMG_7707    IMG_7735

Dále i přes nepřízeň počasí, vyrazili pracovníci Aďa s Pájou s uživateli do terénu a zúčastnili se dne Integrovaného záchranného systému v Jablonci nad Nisou. Program byl pestrý. Uživatelé měli možnost vidět ukázky z rutiny Vězeňské služby ČR, Policie ČR a Horské záchranné služby. Nejzajímavějším příspěvkem pro zúčastněné kruháčovce, jmenovitě pro pracovnici Aďu, byla ukázka služební kynologie- práce se psy v rámci služby Vězeňské služby a Policie. Takže nadšení z venkovních akcí nepřekazí ani nepřízeň počasí!

DSC_1777   DSC_1779

Aby toho nebylo málo na Kruháč zavítal pán ze záchranné služby, aby přítomné seznámil s pravidly první pomoci, novou aplikací Záchranka a každý zúčastněný si měl možnost vyzkoušet nepřímou masáž srdce na „Andulákovi“.

Poslední plánovanou akcí tohoto typu byla výprava na hasičskou stanici, kde se nás ujal velmi vstřícný a milý pan hasič. V průběhu exkurze jsme měli jedinečnou možnost vidět v praxi, jak vypadá poplach na hasičské stanici, také si na vlastní kůži vyzkoušet hasičský výcvik v polygonu, obtěžkat hasičskou helmu a seznámit se s běžným dnem hasiče. A teď, až se našich uživatelů budou ptát, čím by chtěl být, až vyrostou, dočkají se odpovědi: hasič, záchranář, policista, doktor či psovod.

Aby si i starší našli své, byla pro starší děvčata na jejich přání domluvena beseda s panem gynekologem.

A jelikož bylo léto a prázdniny, tak nešlo snad ani jinak: Letní kruháčské akce, to je klasika. Kdo nezažil, nepochopí. A zbylo jen málo těch, kteří mohou vyprávět. Již potřetí jsme s mladšími zamířili do psího útulku Dášenka, potěšit jak srdce našich uživatelů, že vykonají dobrý skutek, tak i psích kamarádů, které z nějakých důvodů opustili jejich majitelé.

IMG_8174   IMG_8197   IMG_8179

Se staršími jsme již podruhé zamířili za vysokoadrenalinovým dobrodružstvím do KLOKOČSKÝCH SKAL. Lesem a kapradím, jeskyněmi a skalami jen Ti nejodvážnější dorazili do cíle, který se tyčil nad našimi hlavami, kterouž byla dominanta- zřícenina hradu Rotštejn.

IMG_8546    IMG_8592    IMG_8597    IMG_8616

Dále si můžeme položit otázku, co udělá soudný pracovník nízkoprahového klubu, když je venku 35°C, předměty nevrhají stín, v řekách přestává téct voda a lidé padají z vedra jako mouchy? Soudný pracovník uskuteční osvěžující výlet, jehož trasa se v kraji protkaném perlami rybníků důsledně vyhýbá vodním plochám, vodí po rozžhavených skalách, hradech plápolajících ohněm slunečních odlesků a borech suchých jako troud. Okruh: Březina → Drábské světničky → Píčův statek (jo, fakt) Valečov → Mužský → Krásná vyhlídka → Březina zde: https://mapy.cz/s/2UUdF A takový pracovník přesto všechno zajistí, že je to skvělé. (Přeživší potvrdí.) 

IMG_0029   IMG_0094   IMG_0142

Akcemi nabitý červenec se nám přehoupl v srpem, který mu nezůstal opravdu nic dlužen. Kruháč již tradičně v srpnu v Praze. Tentokrát vedly naše kroky nejdřív do krytu Folimanka, což je bunkr pod známým parkem, v němž se v Nuslích moc příjemně čůrá (povídal nejlepší vedoucí, který kdy chodil po kruháči (ano, správně s malým písmenem) :). Výklad byl na míru, tedy zábavný a nezabíhající do podrobností, které by beztak zajímaly jen Šárku. A potom jako obvykle: Extempore v metru, výstupy na Hradě, úprk Nerudovkou a nemilosrdný pochod historickým centrem a rozchod na Můstku. Roční dávka metropole byla tak akorát. A teď zbývá položit si otázku! Těšíte se na příště?

IMG_0214  IMG_0240  IMG_0205

Když pracovníci začínají ztrácet dech, pod heslem, tak jak se říká: „Když nemůžeš, můžeš ještě dvakrát!“ Se vrhli takříkajíc po hlavě do další akce! Ty vole, opět jsme byli přehnaní.
(Údajně) jeden z posledních letošních tropických dnů musel unést trapčení Kruháčovců na Jizeře na trase Malá Skála → Dolánky (lodě) a Dolánky → Malá Skála (koloběžky). Na tom prvním umíme skoro stejně dobře jako chodit po laně, žonglovat, lhát nebo zacházet s logaritmickým pravítkem. Na tom druhém jako jednat s úředníky. Na pozdrav "ahóóój" odpovídáme přáním dobrého dne. Topíme se i s vestou. Zábava byla jako vždy!

IMG_0732      IMG_0807      IMG_0934

Že by byl již opravdu konec? Ne, nebojte! Jako třešnička na dortu čekal pro uživatele výlet do nejvyšších českých hor KRAKONOŠ, kterým vládne KRNONOŠ. :) Za českopolskou hranici nás bez dokladů přivedla náhoda, ale historicky první kruháčskou výpravu do ciziny jsme si proto neužili méně. Pozdravit jsme uměli ["džem dobry!"] a se slovanskými bratry jsme se jinak skvěle domluvili anglicky. Putování vedlo po trase Zlaté návrší → Pančavský vodopád → Labská bouda → Polsko → Tvarožník → Vosecská bouda → Mumlavksý vodopád. Tedy tudy: https://mapy.cz/s/30s1R Přestože ráno v 5:40 přišlo na autobusové nádraží nemnoho z těch, kteří přislíbili účast, necítili jsme, že by nás na výletě bylo málo. Právě naopak - bylo nás tak akorát na legraci, dobrodružství, jablečný závin na Labské i smažák na Vosecké. Když jsme si v Harrachově, kde prožil Pavel v minulosti tolik hezkého, pod Mumlavským vodopádem v ledové vodě omývali mozoly, věděli jsme, že jsme si lepší vrchol kruháčského léta mohli přát jen stěží. O moc lépe se už prázdniny trávit nedají.

IMG_1107   IMG_1126   IMG_1030   IMG_1083

A teď už poslední zmínka, poslední letní akce pro nejmenší ...malí sice vzrůstem, nikoliv odvahou. Kruháč se znovu vydal se svými uživateli vstříc horolezecké aréně. Porovnat své síly s vysokou stěnou, ale překonávat i sám sebe. Tentokrát milý a profesionální personál uvítal nejmladší uživatele ve věku 6-11 let. Všichni byli odvážní, někteří odvážnější, ale nikdo to předem nevzdal. Touto akcí se kruháčovci, nejen malí, rozloučili s uplynulým létem a prázdninami. Velké díky pro lezeckou arénu Makak a pana Tomáše Beneše!

DSCN2914      DSCN2949      DSCN2966

O prázdninách jsme opravdu nezaháleli a podařilo se díky píli a snaze našich uživatelů je zdárně provést přípravou na opravné a komisionální zkoušky a všichni zdárně postoupili do dalších ročníků, což pracovníkům samotným snad udělalo větší radost, než léto plné vydařených akcí! Dále jsme zařadili do repertoáru i preventivní prezentaci na téma DEZINFORMACE, kterou si připravila pracovnice Andy, ve které se všichni zúčastnění dozvěděli, jak se nejlépe bránit mediálním tlakům, zjišťovat si zdroje zprávy a tím verifikovat její obsah. Každý z nás se setkal s tzv. HOAXY, je důležité brát na vědomí, že ne vše, co je na FB psáno je pravdivé dogma je potřeba tomu klást 200% vážnost. Mezi takové zprávy patří nebezpečí KLAUNŮ! Byli viděni v Jablonci! Dávejte si pozor!

DSCN3007     DSCN3004     DSCN3009

Dovolím si parafrázovat Františka Gellnera a jeho Perspektivu: Mí milí, rozmilí, neplakejte! Život už není jinakej. Dnes buďme ještě veselí, v našem známém klubu. A zítra? Co zítra? Kdož pak ví? Zítra si sedneme do lavic.

A ptáte se, jestli nám došly síly a nápady? Nikoliv! Těšte na příště!

IMG_1008

A co dodat? Snad jen vzkázat, „DÍKY“, všem pracovníkům Kruháče!

Podpořte naši práci

Naše středisko v číslech

Spravujeme 0 zařízení
Vloni jsme podpořili 0 potřebných osob
Denně nás navštěvuje 0 klientů
K dispozici je 0 pracovníků