Diakonie ČCE - středisko v Jablonci nad Nisou

Poslání

Pomáháme ve městě Jablonec nad Nisou a okolních obcích (v rámci MHD Jablonec nad Nisou) prostřednictvím terénní pečovatelské služby seniorům nad 65 let a dospělým osobám se zdravotním znevýhodněním nad 19 let, které potřebují pomoc druhé osoby s péčí o vlastní osobu a o domácnost, zabezpečit jejich životní potřeby v jejich domácnosti, podporovat a zachovat co největší míru jejich sociálních kontaktů tak, aby jim byl zachován dosavadní životní styl, důstojnost a jedinečný přístup v poskytované podpoře a pomoci. Služba usiluje o to, aby její uživatelé mohli žít ve svém přirozeném prostředí – ve svých domovech, i přes svůj zdravotní handicap.

Službu poskytujeme každý den od 7,00 do 19,00 hodin v domácnostech uživatelů.

Zásady, hodnoty a principy

Milosrdenství – máme na paměti, že smyslem naší práce je člověk a jeho důstojnost.

Pomoc lidem, kteří jsou omezeni ve svých schopnostech z důvodu věku nebo zdravotního znevýhodnění, je jednou ze základních křesťanských hodnot, kterou se naše středisko snaží respektovat a naplňovat.

Ke každému přistupujeme jako k jedinečné lidské bytosti dle jeho aktuálních potřeb.

Služby jsou poskytovány všem bez rozdílu pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického či jiného smýšlení, národního nebo sociálního původu, příslušnosti k národnostní nebo etnické menšině, majetku, rodu nebo jiného postavení.

Fortelnost – usilujeme o to, aby naše práce byla spolehlivá a profesionální. Dbáme na její kvalitu a poctivost.

Respektujeme a chráníme práva uživatelů. Služba je sjednávána na základě vlastního rozhodnutí   uživatele, každý může od jejího poskytování ustoupit.

Získáváme jen ty údaje, které jsou nezbytně nutné pro poskytování služby.

Společenství – ceníme si spolupráce a schopnosti dorozumění jako základu dobré praxe. Snažíme se lidem dopomáhat k důstojnému životu.

Všímáme si také celkového kontextu zdraví, života a vazeb uživatele.

Naděje – není odpověď na všechna „proč“, ale dává nám dostatek síly, důvěry a odvahy nepropadnout v obtížných situacích rutině a rezignaci.

Uznání jedinečné hodnoty, důležitosti a důstojnosti každého člověka po celý jeho život je rovněž hodnotou, kterou se snažíme respektovat a naplňovat.

Dlouhodobé cíle služby

• V rámci kapacity Pečovatelské služby napomáhat klientům prodloužit pobyt v přirozeném prostředí – v jejich domovech.
  • Poskytovat klientům službu individuálně, podle jejich přání a potřeb.
  • Pomoci uživatelům co nejvíce zachovávat jejich dosavadní životní styl (četnost a úroveň kvality poskytovaných úkonů, jak byli zvyklí).